PORADNIA DIABETOLOGICZNA
- diagnostyka i leczenie cukrzycy
Według statystyk w Polsce mamy ponad 2,5 miliona osób, które wiedzą, że mają cukrzycę. Jest ona spowodowana niedoborem insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina ma znaczący wpływ na przebieg regulacji procesów przemiany materii zachodzących u człowieka. W związku z brakiem tego hormonu w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii).
Typy cukrzycy Wyróżnić można 2 typy cukrzycy. Najczęściej występującym rodzajem jest cukrzyca typu 2, która powiązana jest z otyłością czy nadwagą, jest cukrzycą nieinsulinozależną. Przede wszystkim dotyka osoby po 30. roku życia, ale coraz częściej dotyczy także dzieci. Jest to związane z przejęciem zachodniego stylu życia wraz ze złymi nawykami żywieniowymi, czyli ze spożywaniem zbyt dużej ilości produktów wysokoprzetworzonych i fast food. Cukrzyca typu 1 jest insulinozależna objawia się zazwyczaj poniżej 30 r.ż., ma ostry początek i skłonność do ketokwasicy (często to jej pierwszy objaw).
Symptomami cukrzycy są: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, gwałtowna utrata wagi, słaby wzrok, trudno gojące się rany itd. Najważniejsze w profilaktyce walki z cukrzycą jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, bo to właśnie nadwaga, otyłość i powiększony obwód brzucha skutkują po latach cukrzycą. Cukrzyca ciążowa Wykryta w czasie ciąży jest poważną chorobą, której nie należy lekceważyć. Jednak jeśli zastosujesz odpowiednie środki ostrożności i regularną dietę, unikniesz powikłań, a Twoje dziecko urodzi się zdrowe. Na czym polega cukrzyca ciążowa? To rodzaj cukrzycy, który ujawnia się tylko podczas ciąży i zazwyczaj ustępuje zaraz po niej. Charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi (na czczo, powyżej 100mg/l). Wszystko to dlatego, że wytwarzana przez trzustkę insulina nie obniża wystarczająco jego poziomu. Ciąża to okres podwyższonego ryzyka - podczas którego łożysko wydziela białko MPL, którego działanie jest odwrotne do insuliny. Czy są jakieś objawy zapowiadające cukrzycę? Jak można je rozpoznać? Niektóre objawy powinny zaniepokoić lekarza: wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu oraz senność. Cukrzyca ciążowa może być wykryta między 28 tygodniem ciąży na podstawie odpowiedniego badania krwi. Takie badanie zazwyczaj robi się w 6. miesiącu ciąży (bada się poziom cukru w 1 godzinę po wypiciu glukozy). Jakie są konsekwencje cukrzycy ciążowej dla dziecka? Większość kobiet, która w czasie ciąży przechodzi cukrzycę ciążową rodzi zdrowe dzieci, które nie mają żadnych powikłań. Jeśli jednak cukrzyca nie jest odpowiednio leczona, może spowodować, że rodzą się dzieci o nadmiernej masie ciała, ale z niedojrzałymi płucami. Często w tym wypadku potrzebne jest cesarskie cięcie. Czy istnieje jakaś grupa ryzyka? Tak, niektóre kobiety są bardziej narażone na cukrzycę ciążową od innych. Do grupy ryzyka należą osoby: u których została wykryta cukrzyca u rodziców, otyłe, które przechodziły już cukrzycę w czasie poprzedniej ciąży, kobiety powyżej 35. roku życia lub te, które urodziły dziecko wysokiej wadze ciała. Czy trzeba zmienić sposób żywienia? Na samym początku najważniejsze jest regularne spożywanie posiłków (3 posiłki + 1-2 przekąski). Muszą one być zrównoważone, by zapobiec skokom cukru. Nie omijaj posiłków i nie podjadaj. Stosuj się również do wskazówek Twojego lekarza lub dietetyka .
Cukrzyca
Cukrzyca ciążowa