Vinaora Nivo Slider 3.x

ULTRASONOGRAFIA

linia

 

Świadczymy usługi w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej 2D, 3D, 4D na najwyższym poziomie. Najwyższej klasy sprzęt do badań ultrasonograficznych, wieloletnie doświadczenie oraz  liczne certyfikaty i umiejętności, świadczą o najwyższej jakości i rzetelności wykonywanych badań. Proponujemy badania ultrasonograficzne dla kobiet w ciąży, ginekologiczne oraz gruczołu piersiowego.

 

Lekarze wykonujacy badania ultrasonograficzne posiadają liczne certyfikaty i umiejętności min. certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Sekcji USG (PTG USG), Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU), Fetal Medicin Foundation (FMF) z Londynu, oraz Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii (ISUOG).

 

usgptg         ptg        isuog          logo 

 

Jak przygotować się do badania?

 

Do  wykonania USG płodu (sondą przezbrzuszną jak i dopochwową) nie   jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Przeciwwskazane jest nawet  wypełnianie pęcherza moczowego, jak to ma miejsce w zwykłym badaniu usg  jamy brzusznej.

 
Kiedy wykonywać badania USG?

 

USG jest diagnostyką nieinwazyjną. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ISUOG (Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii) oraz FMF (Fundacji Medycyny Płodu) w ciąży o prawidłowym przebiegu powinno się wykonać 4 badania USG - niezależnie od wskazań do genetycznej diagnostyki inwazyjnej lub zakwalifikowania pacjentki do grupy zwiększonego ryzyka.

  • I - pomiędzy 11-13.6 tygodniem ciąży
  • II - pomiędzy 19 -23 tygodniem ciąży
  • III - pomiędzy 28-32 tygodnie ciąży
  • IV - około 40 tygodnia ciąży

USG przed 10 tygodniem ciąży wykonywane jest wyłącznie po wystąpieniu niepokojących objawów klinicznych lub innych wskazań lekarskich.


Jakie badanie USG?

 

USG 2D  jest podstawą badania ultrasonograficznego umożliwiającą ocenę  prawidłowego rozwoju płodu oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości  już w początkowej fazie życia dziecka w łonie matki. Pozwala to na  właściwe prowadzenie ciąży, przygotowanie do porodu oraz objęcie  szczególną opieką medyczną dziecka.
USG 3D (trójwymiarowa) po raz pierwszy dała możliwość obejrzenia  powierzchni zewnętrznej płodu, czy jego organów wewnętrznych bez  potrzeby wyobrażania sobie ich kształtu na podstawie wielu obrazów 2D.  Nazwa USG 3D oznacza, że poza płaszczyzną otrzymaliśmy jeszcze do  dyspozycji głębię obrazu. W zależności od trybu USG 3D możemy oglądać  powierzchnię ciała płodu, która daje nam możliwość nie tylko obejrzenia  wyrazu twarzy dziecka, ale przede wszystkim umożliwia ocenę szczegółów  anatomicznych, które były znacznie trudniejsze do oceny i mniej  wyraziste w USG 2D. Ponadto otrzymaliśmy dużo lepsze możliwości oceny  struktur kostnych płodu przy zastosowaniu trybu USG 3D X-ray mode, który  daje obraz zbliżony do typowych obrazów radiologicznych, jednak co  oczywiste bez potrzeby zastosowania szkodliwych dla dziecka promieni  Roentgena.

USG 4D jest podobnym trybem obrazowania do USG 3D, lecz  różni go czas. W badaniu 3D otrzymywaliśmy trójwymiarowe obrazy  statyczne. W USG 4D otrzymujemy obraz trójwymiarowy zmieniający się w  czasie rzeczywistym – film. W trybie 4D możemy uwidocznić w obrazie  trójwymiarowym ruchy dziecka, grymasy twarzy, jak również ocenić  powierzchnię ciała i kościec dziecka. W USG 3D 4D jest również możliwa  dokładna ocena serca (STIC) oraz naczyń krwionośnych wraz z ich obrazowaniem.

Zakres badań USG